Radi se o delima koja obuhvataju razigrane kabaretske pesme i minimalističke nokturne, a pronađena su u stotinama malih beležnica koje je Sati vodio početkom 20. veka, dok je radio kao pijanista u boemskim bistroima pariskog Monmarta, piše britanski Gardijan.
Britanski muzikolog i kompozitor Džejms Naj, zajedno sa japanskom violinistkinjom i kompozitorkom Sato Macui, pronašo je izgubljeni materijal u više arhiva, među kojima i u Nacionalnoj biblioteci Francuske.
Pronađene skice pažljivo su pripremili za izvođenje, a francuski pijanista Aleksandar Tarao snimio je nova dela uoči obeležavanja 100 godina od Satijeve smrti, 1. jula.
Naj je izjavio da je izuzetno retko pronaći i jedno novo Satijevo delo, a kamoli 27, te dodao da se dugo verovalo da je sve relevantno već odavno objavljeno.
"Biti među prvima koji nakon jednog veka imaju priliku da vide i čuju ovu muziku je zaista uzbudljivo. Svako novo Satijevo delo je dar, naročito jer dodatno osvetljava njegovu raznovrsnost i znatiželju", rekao je Naj.
Sati je, prema rečima istraživača, često zapisivao muzičke ideje dok je pešačio iz svog skromnog stana u predgrađu Arkeja do Pariza i nazad, često kasno uveče, kao i u svojim omiljenim kafeima.
Skice su bile zapisane urednim rukopisom, ali su delovi ispisani olovkom vremenom izbledeli i morali su pažljivo da se dešifruju.
Nova otkrića obuhvataju dela u stilu Satijevih poznatih dela poput "Refleksije u noći" i "Oko prvog nokturna", kao i eksperimentalne komade sa nazivima poput "Dlačica" i razigrane pariške valcere.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
boger
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar